Dla większości ludzi asertywność to umiejętność mówienia nie. To prawda, ale nie cała. Można się zastanawiać, po co mi pracownik w zespole, który na wszystko mówi nie? Niestety patrząc na definicje asertywności w tym niepełnym wymiarze można odnieść wrażenie, że asertywność to nic fajnego na przykład w kontekście działania zespołu.
Czym jest asertywność?
Asertywność to umiejętność wyrażania własnej opinii, poglądów, to umiejętność mówienia o swoich pragnieniach oraz odczuciach w sposób otwarty i z szacunkiem dodrugiej osoby. To również umiejętność wyznaczania granic i nie przekraczania ich.
Asertywność w biznesie pozwala na zachowanie równowagi między agresją a uległością. Przedstawię to na przykładzie: Katarzyna to osoba z dużym doświadczeniem w firmie, jest pewna siebie, potrafiąca wyrazić swoje zdanie na forum. Jeśli ktoś nie zgadza się z jej opinią lub odrzuca jej pomysł staje się agresywna, potrafi obrazić drugą osobę. Zawsze odmawia gdy ktoś ze wspołpracowników poprosi ją o pomoc.
Anna to osoba, która nie wyraża na forum swojej opinii, nie mówi o swoich pomysłach i rozwiązaniach nawet, jeśli jest o to pytana. Wykonuje każdą prośbę, zgadza się na wszystko nawet jeśli wykracza to poza jej zakres obowiązków i wpływa na czas wykonania zaplanowanych zadań. Zostaje po godzinach.
Która z tych osób jest asertywna? Jak z pewnością widzisz, zarówno Katarzyna jak i Anna nie są asertywne.
W asertywności głownie chodzi o to, aby otwarcie i z szacunkiem wyrażać swoje zdanie i mówić o swoich pomysłach, potrzebach, pragnieniach, odczuciach. To również okazanie zainteresowania tym, co mają do powiedzenia inni. Jednak nie musisz się z tym zgadzać jeśli wykracza to poza Twoje wartości czy kodeks etyczny.
Asertywność w życiu prywatnym pozwala uniknąć wielu dyskomfortowych sytuacji. Tak samo jest na gruncie zawodowym. Pracownik asertywny to taki, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, dba o swoje interesy. W dłuższej perspektywie taka postawa obniża napięcie emocjonalne, stres i wpływa na dobrostan psychiczny w miejscu pracy. Asertywność wpływa również na profesjonalne relacje w zespole i podnosi efektywność.
Co możesz zrobić już dziś aby rozwijać tę kompetencję na przykład w kontekście wyrażania własnej opinii? Zastosuj te 3 kroki:
1 W sposób jasny i precyzyjny wyraź swoje zdanie - zastanów się co chcesz przekazać swoim współpracownikom i zrób to w możliwie najkrótszej i dokładnej formie. 2 Przedstaw argumenty, które stoją za Twoim stanowiskiem - powiedz grupie, dlaczego tak uważasz i dlaczego to jest ważne. 3 Nie oceniaj innych osób - jeśli nie zgadzasz się z kimś lub jakaś sytuacja jest dla Ciebie nie do przyjęcia, nie krytykuj innych osób. Odnoś się do konkretnych zachowań w danej sytuacji a nie personalnie do współpracownika.
Asertywność w miejscu pracy to nie tylko umiejętność mówienia NIE, to również umiejętność mówienia tak, to podejście zgodne w odniesieniu zarówno do własnych wartości jak i do wartości innych osób. To szacunek, brak agresji i brak uległości. To mniejszy stres, większa efektywność i profesjonalne relacje między współpracownikami w miejscu pracy.
To dobre powody, aby wzmacniać tę umiejetność w sobie i w swoim zespole.